Сперма: що це і як виглядає

Докладніше про сперму 

Стаття призначена для аудиторії 18+ 

Правила безпечного сексу та репродуктивні функції чоловіка неодмінно зводяться до поняття сперми. Основна клітина, сперматозоїд, зберігає генетичну інформацію, яка в поєднанні з жіночою яйцеклітиною має потенціал для створення нового людського життя.  Більше знати про сперму буде корисно знати як жінкам, так і чоловікам. Адже навколо цієї теми побутує ціла низка стереотипів та упереджень.  

Що таке сперма? 

Сперма — це рідина біло-сірого кольору, що містить чоловічі репродуктивні клітини та виділяється під час сім’явипорскування. Утворення сперматозоїдів, — це безперервний і складний процес, який починається в період статевого дозрівання і триває протягом усього життя чоловіка аж до глибокої старості. Мільйони сперматозоїдів виробляються щодня.  

Сперматозоїд складається з трьох основних частин: головки, середньої частини та хвоста.  

 • Головка. Складається з ядра, що містить щільно упаковану ДНК і генетичний матеріал. Оточена акросомою, у складі якої є ферменти, які допомагають сперматозоїду проникати крізь захисні шари, що оточують яйцеклітину під час запліднення. 
 • Шийка або тіло — це вузька ділянка, що з'єднує головку і хвіст. Вона містить численні мітохондрії, які забезпечують енергію, необхідну для руху та функціонування сперматозоїда.  
 • Хвіст, також відомий як джгутик, є довгою структурою, що рухає сперматозоїд уперед.  

Безпосередньо сперма складається з води, ферментів, білків, жирів, кислот та таких елементів, як калій, цинк, мідь, сірка та магній.  

Утворення сперми 

Яєчка, розташовані в мошонці, — це основні органи, відповідальні за вироблення сперми. Мошонка допомагає регулювати температуру яєчок, усередині яких є численні звивисті трубочки — сім'яні канальці — місце утворення сперми. 

Цей процес називається сперматогенезом. Тут важливо виокремити кілька основних етапів.  

 1. Поділ сперматогоній. Унаслідок цього процесу утворюються дві ідентичні клітини, одна з яких лишається у відсіку, а інша проходить через цикли мітозу перетворюється на сперматоцит.

 2. Мейоз — процес, під час якого сперматоцит поділяється на чотири сперматиди. Згодом вони дозрівають та набувають рис сперматозоїда. З’являються характерні джгутик і головка.

 3. Переміщення. Щойно сперматиди дозріли, вони потрапляють із сім'яних канальців до придатка яєчка. Там вони продовжують розвиватися протягом 5 тижнів та стають здатними до руху. 

Урешті-решт, під час сексуальної кульмінації зрілі сперматозоїди проходять через сім'явивідну протоку — м'язову трубку, що з'єднує придаток яєчка з уретрою. Змішуючись із насінною рідиною з простати та насінними бульбашками, утворюється готова до вивільнення сперма.  

На формування сперматозоїдів можуть впливати різні чинники: гормони, спосіб життя, довкілля та стан здоров'я. Кількість сперматозоїдів може зменшуватися після 35 років у зв’язку зі зменшенням тестостерону.  

Повний цикл від клітини сперматозоїда до зрілого сперматозоїда складає 72-74 дні. 

Яка сперма на вигляд та смак?   

Сперма є білуватою напівпрозорою рідиною, що має жовтий або кремово-сірий відтінок. Відразу після еякуляції консистенція сперми є доволі густою, а згодом стає рідшою. Середній об’єм рідини, що виділяється, складає 2–4 мл.  

Смак сперми є суб’єктивним та індивідуальним. Загалом вона має специфічний солонуватий, солодкуватий або гіркуватий присмак. На це впливає передусім харчування, гідратація, загальний стан здоров'я та частотність еякуляцій. Відтак, якщо тривалий час не відбувалося сім’явипорскування, рідина може мати різко виражений запах та смак.  

Багато дискусій виникає навколо теми ковтання сперми: чи безпечно це робити та який вплив має така практика. Найперше, варто зазначити, що це справа бажання. Хоча ковтання сперми здебільшого вважається безпечним для людей, треба бути вкрай обережним. Сперма може містити інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), якщо чоловік інфікований. Тож перед рішенням про такий крок переконайтеся, що ваш партнер здоровий, а ви не маєте алергічних реакцій.  

Як покращити якість сперми?  

Якість сперми впливає на шанси зачати дитину, що важливо для пар, які прагнуть створити сім'ю. Нормальна кількість сперматозоїдів коливається від 15 мільйонів сперматозоїдів до понад 200 мільйонів сперматозоїдів на мілілітр сперми. Менший показник сперматозоїдів в еякуляті вважається низьким. 

Загалом чоловік може змінити ситуацію та підвищити фертильність. Розглянемо кілька методів.   

Корекція способу життя 

 1. Слідкуйте за вагою. Ожиріння може негативно вплинути на стан сперми, оскільки надлишок жиру спричиняє гормональний дисбаланс. Унаслідок цього зменшується кількість сперматозоїдів. 

 2. Відмовтеся від алкоголю та куріння. Ці шкідливі звички також пов'язані зі зменшенням числа сперматозоїдів, погіршенням їх руху та пошкодженням ДНК. Надмірне споживання алкоголю може також негативно вплинути на рівень тестостерону. 

 3. Уникайте стресових ситуацій. Постійний стан напруження шкодить чоловічому здоров’ю. Є низка способів впоратися із цим: спорт, медитація, йога, вправи на глибоке дихання або ваше улюблене хобі.  

Особливості харчування 

 1. Споживайте продукти, багаті на антиоксиданти: фрукти, овочі, горіхи та насіння. Антиоксиданти допомагають нейтралізувати вільні радикали, які можуть пошкоджувати сперматозоїди. 
   
 2. Додайте вітаміни та мінерали. Подбайте про збалансований раціон, який містить вітамін С, вітамін Е, вітамін D, цинк і селен.  
   
 3. Обмежте перероблене м'ясо, сою та трансжири. Натомість надавайте перевагу нежирним джерелам білка, таким як м'ясо птиці, риба та бобові, а також корисним жирам — оливковій олії, горіхам та авокадо. 

Міфи про сперму 

Хибні уявлення щодо сперми можуть призвести до непорозумінь щодо чоловічої здатності до запліднення, репродуктивного здоров'я і контрацепції. Розвінчуємо найпоширеніші міфи та розповідаємо, де ховається правда.   

Міф 1. Часта мастурбація призводить до закінчення сперми 

Утворення сперматозоїдів — це безперервний процес, тож організм постійно виробляє нові сперматозоїди. Хоча часті еякуляції можуть тимчасово зменшити кількість сперматозоїдів в еякуляті, це не означає їх зникнення.   

Міф 2. Смак сперми можна змінити за допомогою дієти 

Певні продукти й напої можуть впливати на склад біологічних рідин, до числа яких належить і сперма. Однак будь-які зміни смаку, швидше за все, будуть мінімальними й короткочасними. Немає жодних наукових доказів, які б підтверджували ідею, що певні харчові продукти можуть кардинально змінити смак сперми. 

Міф 3. Справжній чоловік еякулює із великою кількістю сперми  

Кількість сперми не визначає мужність чоловіка. Об'єм сперми варіюється в різних людей і залежить від таких чинників, як генетика, вік, стан здоров'я та частотність еякуляції. Натомість концентрація сперматозоїдів у сім’яній рідині має більше значення для здатності до зачаття.   

Міф 4. Спосіб життя не впливає на якість сперми 

Куріння, надмірне вживання алкоголю, неправильне харчування і брак фізичних навантажень негативно впливають на кількість і якість сперми. Дотримання здорового способу життя може допомогти чоловікам покращити репродуктивне здоров'я загалом та збільшити шанси на успішну вагітність зі своєю партнеркою.   

Міф 5. Сперма поліпшує зовнішній вигляд шкіри 

Сперма дійсно містить різні сполуки, такі як білки, ферменти та вітаміни. Але раптових змін очікувати не варто, адже такі властивості не підтверджені жодними дослідженнями. Щобільше, для чутливої та проблемної шкіри ця практика може становити ризик алергії або потрапляння бактерій.    

Міф 6. Ковтання сперми корисне 

Таке твердження є хибним, оскільки кількість корисних речовин є порівняно невеликою та не забезпечує значного насичення вітамінами та мінералами. Також треба брати до уваги той факт, що сперма потенційно може передавати інфекції. 

Міф 7. Перерваний статевий акт захищає від вагітності 

Така практика не є методом контрацепції та не гарантує результат. Річ у тім, що сперматозоїди можуть міститися в передеякуляті, а згодом потрапити до яйцеклітини, що призведе до вагітності. Щоб уникнути цього, користуйтеся презервативами або іншими методами контрацепції. Лінійка презервативів Durex® є розмаїтою, тож можна вибрати варіант за вподобаннями: класичні, тонкі або зі спеціальними крапками та ребрами.  

Аби не піддаватися впливу стереотипів, треба ставитися до власного тіла та тіла партнера обмірковано. Базові знання про біологічні особливості допомагають пізнати одне одного краще та відчувати справжню близькість під час сексу.  

Щобільше, це розвиває культуру сексуальної освіти. Низка питань виникає в підлітків, що переживають чуттєвий період статевого дозрівання. Тож варто визначити, що сперма — це природна рідина, що потрібна для зачаття. Однак, якщо ви не готові до батьківства, обов’язково користуйтеся презервативами.  

Пам’ятайте, жоден із засобів контрацепції не гарантує 100% захисту від небажаної вагітності, ВІЛ-інфекції чи захворювань, що передаються статевим шляхом. Перед використанням презервативів перевірте термін придатності, зазначений на упакуванні, обов’язково ознайомтеся з інструкцією, особливо якщо ви використовуєте презерватив для анального або орального сексу.  

Джерела 

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553142/ 
 2. Impact of age on semen parameters in male partners of infertile couples in a rural tertiary care center of central India: A cross-sectional study - PMC (nih.gov) https://www.healthline.com/health/mens-health/normal-sperm-count  
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5922227/ 

Більше про кохання